گرم ایران

پیام جدید نفتی ایران به ۱+۵

چهار شنبه 27 اسفند 1393 ساعت 1:9
  • اخبار و اطلاعیه ها--گرم ایران
  • بازدید : 1392
وزیر نفت با بیان اینکه افتتاح فاز ۱۲ پارس‌جنوبی با وجود تحریم پیامی به گروه ۱+۵ است که صنعت نفت با تحریم متوقف نمی‌شود، گفت: در صورت لغو تحریم‌ها، در مدت زمان کوتاهی صادرات نفت ایران افزایش می‌یابد.

پیام جدید نفتی ایران به ۱+۵

زنگنه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه لغو مراسم افتتاحیه طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی توسط رئیس جمهور به دلیل بدی آب و هوا بوده است، گفت: هم اکنون بزرگترین فاز پارس جنوبی آماده افتتاح و بهره برداری رسمی است.

وزیر نفت با اشاره به همزمانی افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین طرح صنعتی کشور با مذاکرات هسته ای ایران و گروه ١+٥ تصریح کرد: این همزمانی می تواند پیام سیاسی مهمی را برای کشورهای غربی به همراه داشته باشد، زیرا تحریم های کنونی علیه ایران ظالمانه بوده و در واقع حق ملت ایران را ضایع کرده است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه افزایش ١٢٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز در یک سال اخیر یکی از برنامه های اولویت دار صنعت نفت در سال جاری بوده است، اظهار داشت: بخش عمده ای از این مقدار گاز طبیعی (حدود ٦٨ میلیون متر مکعب) از طریق فاز ١٢ پارس جنوبی تامین شده است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره همزمانی افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی با پنجاه و چهارمین سالروز ملی شدن صنعت نفت، بیان کرد: این طرح به عنوان بزرگترین پروژه تاریخ صنعت نفت فردا به بهره برداری می رسد.

وی با یادآوری اینکه تاکنون در فاز ١٢ پارس جنوبی حدود ٧,٥ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است و با بهره برداری از این طرح، روزانه ٨٠ میلیون متر مکعب گاز و ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود، اظهارداشت: با آغاز به کار فعالیت دولت، کشور با مشکلات کمبود گاز، وجود طرح‌های نیمه کاره در صنعت نفت همچون فاز ١٢ پارس جنوبی، وجود داشت.

زنگنه، تولید فعلی گاز در طرح توسعه فازهای ١٢ - ١٥ و ١٦ - ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را به ترتیب روزانه بیش از ٦٨، ٣٧ و ١٨ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده، افتتاح رسمی فازهای ١٥ - ١٦ و ١٧- ١٨ به ترتیب اواخر فصل بهار و تابستان سال آینده خواهد بود.

وزیر نفت، راه اندازی هفت فاز متعارف پارس جنوبی را در شرایط تحریم‌ها و عدم حضور شرکت‌های خارجی، کاری سخت ارزیابی کرد و یادآور شد: ایرانی ها با راه اندازی این فازها در شرایط تحریم و مشکلات مالی نشان دادند که صنعت نفت کشور ایران به طور کامل ملی شده است.

وی با یادآوری مصرف ٢٧ میلیارد لیتر سوخت مایع به ارزش ١٨ میلیارد دلار در سال ٩٢ بوسیله نیروگاه ها و واحدهای صنعتی، تاکید کرد: سال گذشته گازرسانی به این مصرف کنندگان حدود روزانه ٣٦ میلیارد متر مکعب بوده در صورتی که با افزایش تولید گاز در پارس جنوبی این میزان امسال به ٥٠ میلیارد متر مکعب در روز رسیده است که این موضوع سبب کاهش مصرف سوخت مایع و صرفه جویی بسیار شد.

این عضو کابینه دولت درباره فروش نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها، توضیح داد: بازارهای نفت متعدد است و اگر تحریم‌ها برداشته شود، ما می توانیم به هر جا که مصلحت باشد، نفت صادر کنیم و بخش بازاریابی ما این توان را دارد.

زنگنه در پاسخ به این سئوال که آیا برای دیگر طرح‌های پارس جنوبی روی قراردادهای تازه نفتی ایران (IPC) حساب کرده اید؟ گفت: از آنجا که همه قراردادهای فازهای پارس جنوبی امضا شده و پیشرفت آنها بیش از ٦٠ درصد است بنابراین برای دیگر فازهای پارس جنوبی نمی توان از این قرارداد استفاده کرد.

وزیر نفت درباره توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی با قراردادهای تازه تصریح کرد: در فاز ١١ پارس جنوبی قرار است از روش دیگری به جز این قرارداد استفاده کنیم، در واقع در فاز ١١ قرار است بخش بزرگی از کار در دریا و بخش کوچکی در خشکی اجرا شود.

وی با بیان اینکه برای پایان همه طرح‌های پارس جنوبی ٢٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز است، اظهار داشت: بخشی از این منابع مالی در شورای اقتصاد تصویب و هم اکنون ابلاغ شده و بخشی از آن قرار است از صندوق توسعه ملی، منابع داخلی شرکت نفت و صرفه جویی حاصل از مصرف فرآورده نفتی که به دلیل افزایش تولید گاز حاصل می شود، تامین شود.

زنگنه درباره همکاری با شرکت‌های چینی، تصریح کرد: ما همیشه چه در زمان تحریم و چه در زمان برداشته شدن تحریم‌ها، آماده همکاری با شرکت‌های چینی هستیم و این گونه نیست که اگر ایران در تحریم نبود، در پروژه هایمان از شرکت‌های چینی استفاده نمی کردیم.

وی در خصوص حضور شرکت ملی نفت چین (سی. ان. پی. سی) در فاز ١١ پارس جنوبی و پایان همکاری با این شرکت، گفت: بحث حضور این شرکت چینی در فاز ١١ پایان یافته و دو طرف ایران و چین در این فاز هیچ تعهدی به هم ندارند و این شرکت به دلیل تحریم این فاز را توسعه نداده است.

وزیر نفت درباره اینکه در صورت تمایل حضور این شرکت در این پروژه، ایران با آنها مذاکرده خواهد کرد یا خیر؟ افزود: اگر بخواهند می توانیم با آنها مذاکره کنیم.

زنگنه با بیان اینکه دو کشور چین و روسیه شریکان راهبردی ما هستند، تصریح کرد: کشورهایی که در شرایط سخت تحریم با ما کار کرده باشند پس از برداشته شدن تحریمها در اولویت ما هستند.

 چاپ خبر


نظر

 
 
  
ارسال

نمایندگان خدمات پس از فروش

مشکلی با محصولات گرم ایران دارید؟ نزدیکترین نمایندگی خدمات پس از فروش را بیابید...

جستجو

خدمات مشتریان گرم‌ایران

سوالات خود را از طریق تلفن 36154-051 و یا سایر روش ها با ما درمیان بگذارید...

تماس